Arrow Right
Visas ziņas

Sāp astīte!

Agrāk tu pat nenojauti, ka tev ir astes kauls, bet nu to sāc just arvien biežāk? Tad izlasi šo!
SKAIDRO:
Dr. KALVIS BRIUKS
*Traumatologs ortopēds, mugurkaula ķirurgs Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas Mugurkaula un locītavu ķirurģijas centrā.
*Pieņem pacientus .. klīnikā Ortomed.
*Docētājs Rīgas Stradiņa universitātē.

Meklējam asti!
Vispirms mums jātiek skaidrībā par to, vai tas, kas sāp un kā esamību tev pēdējā laikā nākas just arvien biežāk, patiešām ir astīte. Nereti, kad pie manis atnāk pacients un sūdzas: «Dakter, dikti sāp astes kauls, palīdziet,» prasu parādīt, kur tieši viņam sāp, tad cilvēks rāda daudz augstāk – uz krustiem un pat jostas daļu. Tikai daļa pacientu tiešām norāda uz astes kaulu. Kur tieši tas atrodas? Būtībā astes kauls jeb latīniski – coccygis – ir mugurkaulāja …. nobeigums jeb krustakaula turpinājums, un to veido trīs vai četri skriemeļi ….. Patiesībā astīte ir tā mugurkaula daļa, kas atrodas ļoti intīmā ķermeņa vietā – ļoti tuvu anālajai atverei.
Kāpēc astes kauls vispār ir vajadzīgs? Te man jāteic, ka tā nebūt nav rudimentāra palieka no pērtiķiem, bet tam ir arī …svarīga funkcionāla nozīme, kā jebkurai cilvēka “detaļai”. Asteskaula pamatfunkcija ir palīdzēt stabilizēt mazo iegurni, proti tajos esošos muskuļus un saites. Proti, anatomiski pie asteskaula stiprinās iegurņa saites mazā iegurņa muskuļi, un astes kauls šajā sistēmā ir kā papildus stabilizators … iegurnim kopumā. Tas gādā par to, lai tavs iegurnis būtu līdzsvarā!

Iemesli, kāpēc sāp
To ir vairākas grupas.

1. Traumas.

Biežākie iemesli, kā astes kaulu var traumēt ir, uzsēžoties uz kaut kā cieta un spica, piemēram, uz galda stūra vai cita cieta priekšmeta. Arī kritiens uz dibena astes kaulam būs pārsteigums – kurš gan bērnībā slidojot vai ziemā šļūcot pa kalniņu nav sadauzījis astes kaulu?! No sporta veidiem īpaši traumatisks astes kaulam ir snovbords – poza, kādā snovo, ir ķermenim nedabīga, un, ja snovbordists krīt, viņš parasti krīt sēdus, tieši uz astes kaula. Cilvēki gan parasti kaunas atzīties, bet nereti astes kaulu var nopietni satraumēt, dabūjot spērienu pa dibenu – pat ne ļauni, reizēm pietiek tikai paamzēties. Traumējot parasti astes kaulu var salauzt vai izmežģīt un, tā kā tā rezultātā astes kauliņš kļūst kustīgs. Turklāt šajā zonā atrodas īpašs nervu pinums, astes kauls ir labi intervēts, tāpēc tas tiešām ir ļoti sāpīgi un sagādā milzu diskomfortu, var būt grūti vai pat neiespējami pasēdēt.

2. Izmaiņas muskuļos, saitēs un skrimšļos.

Tās parasti ir situācijas, par kurām pacienti saka: traumas nav bijušas, bet pēkšņi vai pakāpeniski parādās sāpes iegurņa lejadaļā.! Tā bieži notiek, ja kaut kādu iemeslu dēļ saišu un muskuļu līdzsvars, kas fiksē un balsta astes kaulu, tiek izjaukts – tādā situācijā astes kauls kļūst nestabils un sāpīgs. Biežāk tā ir sieviešu liga, jo sievietēm iegurnis būvēts citādāks, atšķirīgāks nekā vīriešiem.
*Nereti sāpes provocē grūtniecība un dzemdības – ne vienmēr dzemdībām jābūt bijušām traumatiskām, tomēr, neskatoties uz to, grūtniecības radītā slodze uz iegurni, izmaina muskuļu un saišu struktūru un tonusu. Un ar laiku, pat pēc vairākiem gadiem, tas var sākt izpausties kā smeldze astes kaulā.
*Ilgstoša sēdēšana un mazkustīgums var radīt saišu un muskuļu vājumu, kas atsaucas uz astes kaulu – iegurnis vienkārši netiek trenēts. Astes kaula stāsts ir vēl viens atgādinājums tam, ka sēdēšana nav cilvēkam draudzīgākā pozīcija – ja mēs būtu radīti sēdēšanai, mūsu anatomija būtu radīta savādākās proporcijās. Bet mūsu ķermenī rokas un kājas ir salīdzinoši garas, attiecībā pret sēžamvietu un mēli. Tāpēc cilvēks ir radīts vairāk kustēties un mazāk runāt , sēdēt.
*Izmaiņas skrimšļos. Kā jau teicu, astes kaulu veido mazi skriemelīši, un kā jau starp jebkuriem skriemeļiem, arī starp tiem ir skrimšļu locītavas. Ar laiku, novecojot tās izdilst, un arī tas var radīt nestabilitāti iegurnī un var piemeklēt sāpes astes kaulā. Turklāt sāpes var radīt arī pašas izmaiņas skrimšļos, jo locītavas beržas viena gar otru – izveidojas artroze.
*Starp citu, tonusu mazā iegurņa muskuļos (tātad arī tajos, kas balsta astes kaulu!) ietekmē arī psihoemocionālais stāvoklis – ja cilvēks ir bažīgs, stresains, bieži domā pesimistiskas domas, izmainās muskuļu tonus, kas ilgtermiņā rada izmaiņas iegurnī.

3. Audzēji.

Tiesa, tie ir salīdzinoši reti gadījumi, bet arī kaulos, tostarp astes kaulā, var rasties veidojumi, kas rada sāpes.

4. Tas, kas sāp, nav astes kauls.

Tās var būt kaites, kas saistītas ar citiem iegurņa orgāniem un izstarot arī uz astes kaulu. Piemēram, proktoloģiskas lietas – iekaisums vai veidojums taisnajā zarnā. Nereti šajā kategorijā mēs, ārsti, ierindojam arī terminu neskaidras iegurņa sāpes, kad cilvēkam it kā viss ir izmeklēts, nekas nav atrasts, bet sāpes tik un tā ir.

Kā tikt skaidrībā?
Būtībā ar astes kaula kaitēm nodarbojas muguras speciālisti jeb vertebrologi, taču pirmais un svarīgākais jebkurā gadījumā – ir vai nav bijusi trauma – šajā situācijā būtu doties pie ģimenes ārsta, kurš vēlāk var nosūtīt pie vertebrologa. Būtu labi, ja tu ārstam izstāstītu un parādītu, kur tieši tev sāp, jo tikai tā varēs diferencēt jeb atšķirt, vai runa varētu būt par astīti. Tāpat astes kaulu būtu vēlams palpēt jeb aptaustīt – tā iespējams sajust, vai tas nav kustīgs, vai sāp uzspiežot. Pareizāk būtu asti izmeklēt rektāli jeb caur taisno zarnu.
Kādus vēl izmeklējumus veikt? – tu prāto…
Visbiežāk, lai saprastu, kas tieši kaiš astes kaulam, pietiek ar apskati un iztaustīšanu – parasti 90 procentos gadījumu situācija ārstam uzreiz būs skaidra. Ja rodas aizdomas par lūzumu vai mežģījumu, ja bijusi trauma, vajadzētu veikt rentgenu astes kaula zonai. Retākos gadījumos, kad sāpes ir neskaidras, iespējams, nepieciešama datortomogrāfija un magnētiskā rezonanse, bet to noteikti izlems muguras speciālists.
Kas attiecas uz situācijām, kad astes kauls nav vainīgs pie sliktās pašsajūtas, bet kaut kas šajā rajonā tomēr sāp… Es drošībai savus pacientus tādā gadījumā parasti nosūtu pie proktologa, lai speciālists paskatās, vai nelāgās sajūtas nav saistītas ar izstarojošām sāpēm no taisnās zarnas.

Plāniņš, kā rīkoties
*Ja lūzis… Galvenā ārstēšana šajā gadījumā ir režīms un te daudz ko pasaka priekšā sajūtas – vienkārši nevajag darīt to, kas sāp. Būtībā tu drīksti dzīvot normālu ikdienas dzīvi, staigāt, tikai jāizvairās no sēdēšanas un fiziskas slodzes. Astes kaulam tīkamais sēdēšanas variants ir – sēdēt uz riņķa, piemēram, peldriņķa, lai dibena vidus nepieskaras virsmai, un uz astes kaula nebūtu tieša spiediena. Otrs variants – sēdēt uz mīkstas virsmas un mainīt sēdēšanas puses – brīdi uz viena dibenvaiga, brīdi – uz otra. Labā ziņa – pārsvarā astes kaula lūzums sadzīst pats no sevis, vienīgi jārēķinās, ka jāpaiet laikam – optimāli vismaz pusotram līdz diviem mēnešiem. Ķirurģiska astes kaula ārstēšana pie traumām, par laimi, ir vajadzīga ļoti … retos gadījumos.
Lai dzīšanas laiku padarītu komfortablāku, vari palietot pretsāpju un pretiekaisuma zāles, …. tablešu vai svecīšu veidā, dažreiz nozīmējam arī preparātus, kas mazina nervu kairinājumu. Ar ziežu smērēšanu šajā situācijā neiesaku …. aizrauties, jo no tām efekts ir salīdzinoši mazs, turklāt astes kaula zonā nav pārāk ērti kaut ko smērēt.
Lūzumam ātrāk sadzīt un mazināt sāpes var palīdzēt arī fizikālās procedūras, piemēram, sildīšanas, magnēta terapija, ultraskaņa. …….
*Ja izmežģīts… Mežģījumu atšķirībā no lūzuma ir svarīgi ieriktēt atpakaļ vietā jeb kā mēs, ārsti, sakām, veikt repozīciju. Ja to neizdara neilgi pēc traumas, tad visticamāk diskomforts astes kaulā cilvēkam traucēs visu mūžu. Vislabāk šo eksekūciju varēs veikt mugurkaula speciālists vai manuālais terapeits. Kamēr traumētā vieta sadzīst pavisam un sāpes pāriet, vari likt lietā tos pašus ieteikumus, kādi ir spēkā pie astes kaula lūzuma.
*Traumu nav bijis, bet sāpes ir ilgstošas, vainīgi muskuļi… Ja izmeklējumos un arī proktologs neko neatrod, bet aste tev tik un tā nedod mieru, nāksies vingrot! Labi panākumi ir fizioterapijai, kuras laikā ar specifiskiem vingrinājumiem un kustībām tiek stabilizēta iegurņa muskulatūra un līdzsvarota elpošana. Paralēli tam kādu laiku vari palietot arī pretsāpju un pretiekaisuma zāles, kas nomierinās saites un muskuļus. Nereti uzlabojumu dod arī seansi pie osteopāta vai manuālā terapeita – šie speciālisti ar speciāliem paņēmieniem var stabilizēt iegurņa muskulatūru, atbrīvot nospiestos nervus.
*Ja nekas no nosauktā tik un tā nedod cerēto uzlabojumu, ir iespējamas invazīvas atsāpināšanas metodes jeb blokādes – to laikā rentgena kontrolē tieši sāpīgajā vietā ievada sāpes mazinošus medikamentus. Cits variants – radiofrekvences procedūras. Ar šīm metodēm iedarbojoties uz nervu pinumu, kas atrodas pie astes kaula, ir cerība sāpes mazināt. Mana pieredze rāda, ka piecdesmit procentos gadījumu tas palīdz. Tiesa, muskuļus un saites blokādes un radiofrekvences viļņi nestiprinās – tas būs darbiņš tev pašai!

Dilemma par operāciju
Ja daudz kas izmēģināts, bet uzlabojuma astes kaula sāgā nav, tas turpina sāpēt ilgstoši, noteikti ir vērts parādīties pie muguras speciālista jeb vertebrologa, jo traumatologi ortopēdi deliģējuši ārstēt šo vainu muguras speciālistiem.
Citreiz pacienti, ilgstošu sāpju nomocīti, cer uz operāciju kā glābiņu un atsvabināšanu. Taču mana pieredze rāda, ka ķirurģiska ārstēšana astes kaulam nepieciešama samērā reti, un pirms tam jābūt pārliecinātam, ka sāpes rada tieši asteskauls un citas metodes nelīdz.Citreiz operācija ir vienīgais efektīvais risinājums. Operācijas laikā tiek izņemts astekauls vai tikai kustīgā asteskaula daļa..Nereti astes kauls ir izoperēts – operācijas laikā reāli tiek izņemti astes kaula skriemeļi –, bet cilvēks tik un tā nejūtas labāk, jo sāpes turpinās, īpaši, ja pamata vaina ir iegurņa vājums. Tādā situācijā pamatproblēma nekur nav izzudusi un līdz ar to pilnvērtīgs uzlabojums arī ne vienmēr ir jūtams! Efektīvāks operācijas rezultāts būs tieši tajās situācijās, kad problēma ir pašos astes kaula skriemeļos, ja vainīga, piemēram, deformācija vai komplikācijas pēc traumas.
Jā, pacienti mēdz uztraukties, vai ilgstošas sāpes astes kaulā nav bīstamas, vai nevar notikt kas slikts, vai ar to drīkst sadzīvot, bet – nē, tas tiešām nav nekas bīstams un akūti risināms. Tāpēc ir labi izmēģināt vairākus paņēmienus, kā sāpēšanai likt mitēties un ļoti bieži kāds no tiem nostrādā. Ja operācija tavā situācijā būs vienīgais reālais risinājums, muguras speciālists tev to noteikti pateiks!
Vai astes kaulu var apsaldēt, piemēram, caurvējā?
Jā, tā cilvēki uzskata, ka pie sāpēm kādā no mugurkaula daļām vainīgs caurvējš vai cits aukstuma avots, bet es uzskatu, ka tas vairāk ir mīts, jo veselu ķermeņa daļu, jo sevišķi muguru, nav nemaz tik viegli apsaldēt. Drīzāk apsaldēt ar nieres, urīnpūsli, …., bet – ne astes kaulu. Vienīgais – ja, piemēram, stipras nosalšanas rezultātā samazinās imunitāte, tas var saasināt jebkuras hroniskas vainas.
Vai astes kaula deformācija var traucēt dzemdībās ?
Jāsaka, ka vēl arvien pastāv plaši izplatīts mīts, ka astes kaula deformācija ir bīstama dzemdībām dabiskā ceļā un ir nepieciešams ķeizargrieziens. Patiesībā astes kauls ir samērā elastīgs un padevīgs un bērnam dzimstot, tas ļoti viegli tiek atstumts un nerada lielu pretestību. Ļoti retos gadījumos astes kauls ir izteikti vērsts uz iegurņa pusi un piedevām ļoti fiksēts. Šādos gadījumos tas var radīt pretestību, bet normālās dzemdībās bērnam dzimstot tas tiek nolauzts un pēc tam mātei radīt sāpes astes rajonā.

Abonējiet mūsu jaunumus

Abonējiet tūlīt un saņemiet mūsu jaunākās ziņas.

27. februāris 2024
|
Publikācijas

Latvijas Mugurkaulāja Ķirurgu Biedrības sēde 2024.gada 16.februārī

6. februāris 2024
|
Publikācijas

Aicinām jūs uz biedrības sēdi 2024. gada 16. februārī

Logo LMKBLogo LMKB